Archiwum aktualności » Archiwum 2014 » Konkurs pn. "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów"

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego  w Częstochowie zapraszają do udziału w XIV edycji regionalnego etapu konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” na najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną województwa śląskiego.
Celem konkursu jest poznanie i udokumentowanie regionalnych produktów żywnościowych,  osadzonych głęboko w polskiej tradycji i od lat wytwarzanych tymi samymi metodami i według tych samych receptur. Ideą konkursu jest też przygotowanie producentów do ubiegania się o ochronę produktów zgodną z ustawodawstwem unijnym.
Na przestrzeni lat konkurs zaktywizował lokalne samorządy, społeczności i wytwórców do działań na rzecz wytwarzania, budowy rynku i promocji tradycyjnej żywności jako elementu rozwoju regionu.    

Konkurs ma charakter otwarty. Przystąpić może do niego każdy producent wyrobów regionalnych i tradycyjnych, spełniających wymagane kryteria.

W ramach regionalnego finału komisje ocenią najlepszy regionalny produkt żywnościowy oraz najlepsze danie i potrawę regionalną. Dodatkowo zostaną nominowani laureaci do nagrody „Perła 2014”, wręczonej  podczas Wielkiego Finału Konkursu   w czasie trwania Targów   „Smaki Regionów” w Poznaniu w dniu 28 września 2014 roku.

Tegoroczny finał regionalny konkursu w województwie śląskim odbędzie się  7 czerwca  w Częstochowie na Placu Biegańskiego podczas VIII Festiwalu Sztuki Kulinarnej „Aleja Dobrego Smaku”.

Termin nadsyłania kart zgłoszeniowych upływa 26 maja br. Zgłoszenia należy przesyłać na adres:
1)    Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Wydział Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej, ul. Ligonia 46, 40-037 Katowice
lub
2)    Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, ul. Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego 70/126, 42-200 Częstochowa


Szczegółowych  informacji udzielają:
1)    Agnieszka Kotwa (akotwa@slaskie.pl),  tel. 32 774 00 80, Wydział Gospodarki, Promocji i Współpracy Międzynarodowej, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.
2)    Stanisława Caban  ( s.caban@odr.net.pl),   tel. 34 37 70 108,  Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie.

Poniżej znajdują się regulaminy oraz formularze zgłoszeń.