Archiwum aktualności » Archiwum 2020
W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną w kraju, Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” od 3 listopada 2020 r. przechodzi na zdalny tryb pracy.
W związku ze zbliżającymi się świętami przypominamy Państwu filmy instruktażowe oraz przepisy na dania z karpia, suma afrykańskiego, suma europejskiego, karasia, amura, sandacza.
Wspólnie z Rybacką Lokalną Grupą Działania Opolszczyzna zapraszamy do oglądania filmów instruktażowych jak przygotować karpia i wykorzystać go do rożnych potraw.
Udostępniamy Państwu zaktualizowaną wersję folderu pt. "ABC Sprzedaży Karpi", gdzie zapoznać można się m.in. z obowiązującymi obecnie przepisami dotyczącymi sprzedaży żywych karpi.
Na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii ukazały się Zalecenia w postępowaniu z żywymi rybami przeznaczonymi do sprzedaży detalicznej.
Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj” zaprasza do zakupu ryb z lokalnych gospodarstw rybackich, które są naturalnie karmione, co gwarantuje świeżość i najwyższą jakość produktów.
Nie masz planów na ostatnie tygodnie wakacji? Zapraszamy do zapoznania się i skorzystania z oferty gospodarstw agroturystycznych, łowisk z terenu powiatu cieszyńskiego.
Nie masz pomysłu jak spędzić dzień w trakcie wakacji ? chcesz poznać historię swojej gminy lub sąsiedniej ? Zapraszamy do zapoznania się z Qustem historycznym „Po Strumieniu żabim skokiem” !
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z jednostkami doradztwa rolniczego realizuje kampanię informacyjną pod nazwą „Cudze chwalicie, swoje poznajcie”, która promuje polskiebazarek.pl.
Z wielkim smutkiem informujemy, iż w dniu 25 listopada 2020 r. zmarła śp. Elżbieta Dubiańska-Przemyk
W zaistniałej sytuacji epidemicznej zmuszeni jesteśmy odwołać zaplanowaną na 18 listopada 2020 r.
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Oddział w Bielsku-Białej zwraca się z prośbą do rolników powiatu cieszyńskiego o wypełnienie anonimowej ankiety.
Powszechny Spis Rolny 2020 odbędzie się od 1 września do 30 listopada 2020 r., według stanu w dniu 1 czerwca 2020 r., na terenie całego kraju. Udział w spisie jest obowiązkowy. Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. W Polsce poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w 2010 r.
Polska Akademia Nauk Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej w Gołyszu w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rybackim "Żabi Kraj" realizując operację pt. "Transfer wiedzy oraz innowacji do praktyki rybackiej" organizuje w dniu 18 listopada 2020 r. konferencję szkoleniową.
Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 2.8 "Środki dotyczące zdrowia publicznego" w ramach Priorytetu 2. Wspieranie akwakultury zrównoważonej środowiskowo, zasobooszczędnej, innowacyjnej, konkurencyjnej i opartej na wiedzy, zawartego w Programie Operacyjnym "Rybactwo i Morze"
W związku z publikacją w Dzienniku Ustaw RP nowelizacji Rozporządzenia Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 1 września 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania, wypłaty i zwrotu pomocy finansowej oraz wysokości stawek tej pomocy na realizację działań w ramach Priorytetu 2
Wydział bioinżynierii zwierząt UWM Olsztyn ogłasza nabór na studia podyplomowe ichtiologia i akwakultura.
Zapraszamy do oglądnięcia odcinka programu Wiadomości Rolniczych.
Zapraszamy do oglądnięcia najnowszego odcinka programu Wiadomości Rolniczych.
Zapraszamy do lektury najnowszego numeru czasopisma "Głos Pana Karpia".
W dniu 6 października 2020 r. Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” będzie nieczynne.
Zarząd Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” zgodnie z § 25 ust. 1 pkt 2 Statutu Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” zaprasza członków Stowarzyszenia na Walne Zebranie Członków, które odbędzie się w dniu 10 września 2020 r. (czwartek) o godzinie 16:00 w sali przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Bąkowie (ul. Osiedlowa 1, Bąków).
Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie zaprasza na konferencję pt. „Budowanie sieci kontaktów pomiędzy nauką i praktyką w województwie śląskim - perspektywy i plany”, która odbędzie się 4 września 2020 r. w Hotel ARCHE, ul. Oleńki 20, 42-200 Częstochowa Konferencja rozpoczyna obchody XXIX Krajowej Wystawy Rolniczej towarzyszącej Ogólnopolskim Dożynkom Jasnogórskim.
W dniach 17-28 sierpnia 2020 r. Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” będzie nieczynne.
Chów karpia - nowy film promocyjny Towarzystwa Promocji Ryb
Wszyscy sprzedający żywe karpie powinni posiadać w tym temacie elementarną wiedzę, by nikt nie zarzucił nam łamania prawa i naruszenia dobrostanu ryb.
Aplikacja mobilna Ekomuzeum „Żabi Kraj” ułatwia poznanie „żywego” dziedzictwa przyrodniczego, kulturalnego i historycznego Żabiego Kraju, który obejmuje swoim zasięgiem 7 gmin należących do Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Żabi Kraj”: Chybie, Dębowiec, Strumień, Skoczów, Zebrzydowice (powiat cieszyński), Goczałkowice-Zdrój oraz Pawłowice (powiat pszczyński). Obszar objęty działaniem LGR już od XV wieku związany jest z rybactwem stawowym, a gatunkiem dominującym w hodowli od lat był i nadal jest karp. Doskonałe walory naturalne, unikatowe zasoby wodne, atrakcje turystyczne, liczne zabytki oraz dogodne położenie, sprawiają że obszar „Żabiego Kraju” jest jedną z perełek Polski południowej.
W dniach 21-24 lipca 2020 r. Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” będzie nieczynne.
W dniu 6 lipca 2020 r. Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” będzie nieczynne.
Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj” informuje, że w związku z obowiązującymi licznymi ograniczeniami związanymi z trwającą epidemią koronawirusa COVID-19 Zarząd Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” nie widzi możliwości przygotowania oraz przeprowadzenia zgodnie z planem imprezy
W związku z rosnącym na terenie kraju zagrożeniem epidemiologicznym koronawirusem SARS-CoV-2 Zarząd Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” podjął decyzję o zmianie terminu imprezy pn. „Śląskie Święto Karpia” zaplanowanej na 20 czerwca 2020 r.
W związku z zagrożeniem COVID-19 (koronawirusem) Biuro Stowarzyszenia Rybackiego „Żabi Kraj” będzie nieczynne do odwołania.
Szanowni rybacy przypominamy o składaniu oświadczeń na Pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych na potrzeby chowu i hodowli ryb oraz innych organizmów wodnych
Przypominamy o obowiązku sprawozdawczym w terminach: RRW-22 - do 13 marca 2020 r., RRW-23 - do 29 maja 2020 r.
Polska Akademia Nauk Zakład Ichtiobiologii i Gospodarki Rybackiej w Gołyszu w Partnerstwie ze Stowarzyszeniem Rybackim „Żabi Kraj” realizują operację pt. “Transfer wiedzy oraz innowacji do praktyki rybackiej jako instrument kształtowania nowych umiejętności i uczenia się przez całe życie”
Stowarzyszenie Rybackie „Żabi Kraj” serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w Mistrzostwach w Przyrządzaniu Potraw z Ryb Słodkowodnych dla Szkół Gastronomicznych organizowanych w ramach Śląskiego Święta Karpia w dniu 20 czerwca 2020 r. w Pawłowicach.
Stowarzyszanie Rybackie „Żabi Kraj” serdecznie zaprasza Członków Stowarzyszenia na spotkanie rybackie, które odbędzie się w dniu 27.02.2020 r. (czwartek) o godzinie 16:00